Atgal iš komos
2024-01-23
Bučiniai prilygsta vaistams
2024-01-23

Bandymas pristatyti Mokytoją ir jo knygą

Didžiausia laimė žmogaus gyvenime yra sutikti Mokytoją. Ne kiekvienam tenka tai patirti, bet kuomet tai nutinka, laimingasis nušvinta Mokytojo skleidžiama šviesa.

Rimgaudo Kazakevičiaus knygoje „Medicinos atradimų istorijos chronologiškai aprašoma medicinos raida – pradedant gentine bendruomene ir baigiant mūsų dienomis. Medicina yra neatskiriama tautos kultūros dalis, todėl knygoje atsispindi ne tik istoriniai kiekvieno laikotarpio įvykiai, bet ir meno, kultūros raida.

Gyvenime teko sutikti visą plejadą nuostabių pedago gų, kurie pažadino aistrą mokytis, gilinti žinias, vėliau pritaikyti jas darbe, tobulinti teorinius ir praktinius įgūdžius. Tokius guru nuolat prisimeni, kartais mintyse su jais tariesi, stengiesi įsivaizduoti, kaip jie pasielgtų vienu ar kitu sudėtingesniu atveju. Mano jau netrumpame gyvenimo kelyje (tarp kitų) toks buvo daktaras Rimgaudas Virgilijus Kazakevičius Jis dėstė mums patologinę fiziologiją, tačiau jo erudicija ir išmintis gerokai pranoko šią labai nepaprastą discipliną. 

Docentui Kazakevičiui vadovaujant 1974 m pavyko gauti geriausio teorinio darbo studentų mokslinėje konferencijoseTartu įvertinimą. Tokių „mokslininkų” studentų docentas Kazakevičius turėjo ne vieną, ir, ko gero, dauguma jų laiko jį mokslinio darbo arba gilesnio klinikinio darbo krikštatėviu. Po studijų kartais susitikdavau jį muzikiniuose renginiuose ir tik vėliau sužinojau, kad jis Universiteto Medicinos fakultete subūrė klasikinės muzikos mėgėjų klubą, o 2013-aisiais buvo išrinktas LRT kultūros šviesuliu.

2017 m. docentas Kazakevičius išleido nemenkos apimties knygą „Medicinos atradimų istorijos”. Manau, kiekvienam išsilavinusiam ir nepaskendusiam kasdienėse problemose žmogui turi būti svarbu savo bibliotekoje turėti šią knygą. Ją drąsiai galima pavadinti medicinos istorijos enciklopedija, betgi ne enciklopedija siaurąja prasme kaip faktų rinkinį, o kaip įdomiausių, spalvingiausių ir, žinoma, svarbiausių žinių apie kiekvieno istorinio periodo medicinos paletę. Chronologine tvarka išdėstyti iškiliausi medicinos mokslo atradimai nuo seniausių laikų iki šių dienų, apibūdintos visos medicinos koncepcijos, paraleliniai alternatyvūs ieškojimai, susiję su sveikatos išsaugojimu, ligonių tyrimu ir gydymu. Itin įdomūs skyriai pasakoja apie Mesopotamijos, kinų, arabų, Romos imperijos mediciną. Suprantama, kad didžiausias skyrius yra apie XX amžiaus mediciną, kuomet įvyko revoliuciniai medicinos atradimai ir pasiekimai chirurgijos, medikamentinės terapijos, diagnostikos srityse. Pasauliniame kontekste deramą vietą užima dėmesys Lietuvos visuomenės sveikatos ir medicinos mokslo raidai. Patalpintos Petro Avižonio, Vlado Kuzmos, Juozo Kupčinsko, Prano Mažylio nuotraukos. Atskirai paminėtas žurnalas „Neurologijos seminarai” ir jų redaktorius šviesaus atminimo Valmantas Budrys. Reikia pabrėžti, kad sudėtingiausios medicinos problemos ir jų sprendimo būdai perduoti suprantamai, aiškiai, kas itin padeda giliai, bet lengvai susipažinti su pateikta informacija. Didžiulę faktografinę ir pažintinę knygos vertę dar labiau sustiprina puikios monochromines ir spalvotos iliustracijos (pagarba leidybinei komandai).

Senovės išminčiai sakydavo: a genio lumen – nuo genijaus šviesa. Šventa tiesa.

Nr. 3 (0355)

2020 sausio 16-22 d.

LIETUVOS SVEIKATA

Bandymas pristatyti Mokytoją ir jo knygą
Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Naudodamiesi šia svetaine sutinkate su mūsų duomenų apsaugos politika.
Skaityti daugiau