
Žymūs Lietuvos ir užsienio žmonės atrado jogą
Mes gyvename sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kur žodžiai „stresas“ bei „nuovargis“ tapo mūsų kasdienybe. Daugelis užsienio žvaigždžių seniai yra atradę saugų ramybės uostą – jogos praktiką.
Joga – senovės Rytų filosofija, padedanti pailginti gyvenimą ir susigrąžinti sveikatą.
Jogą praktikuojantys žmonės vienbalsiai tvirtina, kad jų imuninė sistema gerokai sustiprėjusi, jie rečiau serga peršalimo ligomis, turi daugiau energijos. O dailios kūno linijos – akivaizdžios.
Užsiiminėjo joga skrisdamas lėktuvu
„Dabar su savo kūnu galiu išdarinėti tokius dalykėlius, kurių tikrai nebūčiau sugebėjęs 18-kos”, – sako šeštąją dešimtį įpusėjęs dainininkas Stingas. Joga jis užsiiminėja jau gerą dešimtį metų. Šia aistra užkrėtė ir žmoną Trudie
„Joga nėra tik pratimų kompleksas, – sutartinai aiškina dainininkas ir jo žmona. – Tai durys į amžinybę, fizinė ir dvasinė harmonija“.
Romantinės komedijos „Keitė ir Leopoldas“ žvaigždė Hugh Jackmanas, taip pat atsidavęs jogos aistruolis, gali papasakoti nemažai juokingų istorijų apie savo draugą ir bendramintį dainininką.
„Kartą vienas mano draugas keleiviniu lėktuvu skrido per Atlanto vandenyną, – juokdamasis pasakoja H.Jackmanas. – Jis buvo pasodintas tiesiai už Stingo. Viskas, ką mano draugas matė skrydžio metu, buvo į viršų styrančios dainininko kojos. Mat Stingas per visą kelionę lėktuve darė jogos pratimus!“
Įgūdžius demonstravo kino filme
Stingas savo aistra užkrėtė ir gerą draugę popkaralienę Madonną. Be to, buvo pirmasis jos mokytojas. „Kartą pas mane užėjo Madonna, – pirmąją pamoką prisimena Stingas. – Kaip tik praktikavau jogą, tad parodžiau jai keletą pratimų. „Ką tu čia darai?“ – paklausė nustebusi.
Nuo to karto praėjo keleri metai ir dabar ji tai daro geriau nei aš. Nors aš užsiiminėju joga jau 10 metų, o Madonna – tik 6“.
Paklausta, kaip išsaugo grožį ir puikias kūno formas, žemiškoji madona atsako 3 žodžiais: „Joga, joga, joga“.
Kadaise fitneso aistruolę dažnai buvo galima matyti bėgiojančią arba iki nukritimo kilnojančią svarsčius namuose įrengtoje treniruoklių salėje.
Šių metų pradžioje ji pardavė visus treniruoklius aukcione internetu. Jie jai nebereikalingi, nes 1997 m. po dukters Lourdes gimimo Madonna atsisuko į jogą. Ir niekada jos nebeatsisakė.
Kai jai pasiūlė vaidmenį filme „Mano geriausias draugas”, 43 metų dainininkė iškėlė sąlygą, kad jos vaidmuo būtų perrašytas į jogos instruktorės. Filme ji pademonstravo puikius jogos įgūdžius, net užsikėlė koją ant galvos.
Jogos praktikos poveikiu Madonnos gerbėjai įsitikino per praėjusių metų MTV apdovanojimų teikimo ceremoniją. Nuo popkaralienės sūnaus Rocco gimimo buvo praėję vos 3 mėnesiai. Žemiškoji madona pademonstravo greitai sugebėjusi susigrąžinti buvusias formas: kaubojiško stiliaus kelnės žemu liemeniu atidengė plokščią pilvuką.
Nebuvo nė žymės, kad moteris ką tik pagimdžiusi.
Per jogą susitvarkė gyvenimą
Juostų „Į sveikatą“ ir „Visuomenė prieš Larį Flintą“ žvaigždė Woody Harrelsonas dabar yra kvalifikuotas jogos mokytojas. Rytų filosofijomis susidomėjo apsilankęs dingusiame inkų mieste Peru. Metęs gerti ir atsisakęs palaido gyvenimo būdo, visa galva pasinėrė į jogą.
Paleistuvavimas aktoriui kainavo pirmąją santuoką.
Dabar susitvarkęs gyvenimą, gyvena su buvusia asmenine savo padėjėja Laura Louie. Pora augina dvi dukteris.
„Stengiuosi būti geras žmogus ir kovoti už tai, kas man brangu, – sako aktorius. – Būtų daug lengviau gyventi nesistengiant išgelbėti pasaulio.
Tačiau jaučiu pareigą padėti išsaugoti Žemę. Tai darau stengdamasis atrasti savo tikriausią „aš“ bei gyventi harmoningai su aplinka. Joga – milžiniška proceso dalis“.
Atsikratė 13 kg
Kai šių metų pradžioje Geri Hallivvell užlipo ant scenos įteikti savo draugui Robbie Williamsui Londone vykusių Didžiosios Britanijos muzikinių apdovanojimų „Brit Awards“, žiūrovams užgniaužė kvapą. Nors iš buvusios „spaisės“ buvo likęs tik šešėlis, švytinti merginos oda ir išdailintos rankos bei kojos aiškiai bylojo apie jos naująją aistrą.
„Joga man turi gydomąjį poveikį, – sako smulkutė blondinė. Ji mane atpalaiduoja ir priverčia susitelkti ties tuo, kas iš tikrųjų yra svarbu. Tai ryšys su mano vidiniu „aš“. Joga mane išmokė, kad sveika siela ir sveikas kūnas yra neatskiriami vienas nuo kito“. Pradėjusi užsiiminėti joga ji numetė 13 kg.
Geri taip susižavėjusi naujai atrasta sporto šaka – vadina ją „mažyčiu kūno tobulinimo priemonių rinkiniu“, – kad net išleido videoįrašus su savo atliekamais jogos pratimais. Vaizdajuostės jau pardavinėjamos. Įrašuose ji sako: „Jogoje ieškau nusiraminimo. Ji man padeda susitaikyti su savimi. Anksčiau dažnai būdavau įsitempusi, su sierzindavau dėl smulkmenų. Tai jau praeitis“.
Pirmosios pratybos keldavo juoką
Advokatė Vilija Gražulytė daugelį metų buvo dažnas svečias įvairiuose sporto klubuose. „Tačiau vis jaučiau, kad dar kažko trūksta, kad reikia kažkaip kitaip išreikšti save, – prisimena ji. – Jau 20 metų dirbu mėgstamą, tačiau sunkų darbą. Jam atiduodu labai daug energijos. Tradicinės sporto šakos prarastos energijos man nekompensuodavo“.
Prieš porą metų Vilija pradėjo lankyti Vilniaus Šanti jogos centrą. „Iš karto supratau, kad tai – visam gyvenimui, – nedvejodama sako jogos entuziastė. – Po pratybų, kai reikia sėsti į mašiną ir važiuoti namo, labai sunku vairuoti. O parvažiavusi dar pasėdžiu mašinoje – jaučiu tokią palaimą, kad norisi kuo ilgiau pabūti tokios būsenos“.
Pirmosios jogos pratybos Vilijai keldavo juoką. „Kartą liepė padaryti kregždę. Stoviu ant vienos kojos, kitą koją ir priešingą ranką ištiesusi ir palinkusi į priekį, – su šypsena prisimena pirmuosius apsilankymus jogos centre. – Pasižiūriu į priešais stovintį kaimyną, šis taip juokingai atrodo. Pamaniau, negi ir aš taip atrodau iš šono? Nesusilaikiau nesusijuokusi.
Kitą kartą reikėjo suptis ant pilvo. Sūpuosi sąžiningai, o priešais kaimynas netveria juoku. Po to karto niekaip negaliu ramiai, atsipalaidavusi daryti to pratimo. Vis rūpi, ar ir vėl juokingai atrodau. Jau nekalbu apie tai, kai galutinai atsipalaidavęs kas nors iš kaimynų pradeda knarkti. Žinoma, tuomet sunku apie jį negalvoti“.
Dabar advokatė jogos centre lankosi su savo 19-mete dukterimi Ieva. Pasak Vilijos, jogos praktikavimas padėjo išmokti taisyklingai maitintis, atsiriboti nuo gyvenimo smulkmenų, vertinti tai, ką turi.
Dainininką į jogos centrą nuvedė advokatė
Gražuolis dainininkas Alanas Chošnau apie jogą išgirdo prieš porą metų gydytojo kabinete. Tuo metu gydėsi žaizdas po autoavarijos. Jogą gydytojas pasiūlė kaip dvasinio ir fizinio gydymo terapiją.
Tačiau praktikuoti jogą dainininkas pradėjo ne iškart. „Vis neprisiruošdavau, – sako jis. – Kartą mano kaimynė advokatė Vilija Gražulytė pasiūlė kartu apsilankyti jogos centre. Tada ir nuėjau“.
A.Chošnau jogos poveikį pajuto kitą rytą po pirmųjų pratybų. „Jutau tikrą palaimą, – sako jis. – Buvo labai gera, norėjosi juoktis. Jaučiausi taip lengvai – kaip pūkas. Keista, bet pratybų metu man dažnai ne iš šio, ne iš to norisi kvatotis. Kartais susilaikau, kad netrukdyčiau kitiems. O kartais kvatoju, nes, pasak jogos mokytojų, nereikia tvardytis“.
Šiuo metu Alanas nebesilanko jogos centre – prieš du mėnesius dainininkas vėl pateko į autoavariją. Sportuoti neleidžia patemptos kaklo sausgyslės. „Laukiu nesulaukiu, kada vėl galėsiu dumti pas savo jogos mokytojus“, – nekantrauja Alanas.
Jogą skiria savo pacientams
Vilniaus universitetinės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės neurologinio skyriaus vedėjas Jokūbas kišas jogos filosofija domisi jau 15 metų. Į pratybas Šanti jogos centre prieš metus jį nusivedė žmona Eglė, taip pat uoli jogos aistruolė.
„Iš pradžių prisipirkau knygelių apie jogą rusų kalba ir bandžiau pratimų mokytis savarankiškai namuose, – pasakoja Eglė. – Tačiau nieko neišėjo. Jogos praktiką reikia pradėti tik prižiūrint mokytojui“.
Kartą Eglė žurnale perskaitė straipsnį apie Vilniuje veikiantį jogos centrą. Jame su vyru lankosi iki šiol. Be to, sutuoktiniai kiekvieną rytą jogai skiria 15-30 minučių.
Pasak gydytojo J.Fišo, joga – veiksminga priemonė nuo įvairiausių ligų, todėl dažnai ją rekomenduoja savo pacientams. „Joga puikiai tinka kenčiantiems nuo degeneracinių stuburo ligų, osteochondrozės, diskų išvaržų, sąnarių uždegimų, skoliozės, – ligų sąrašą vardija daktaras. – Mudu su žmona ir patys darydami pratimus mąstome apie tai, kaip teigiamai tai veikia kepenis, skydliaukę, stuburą. Aišku, nepamirštame pamąstyti ir apie filosofinę jogos prasmę.
Profilaktiškai joga užsiiminėti reikėtų kiekvienam mūsų, ir pradėti kuo anksčiau. Hio labiau kad joga yra puikus energijos šaltinis“.
Gydytojas domisi joga ir kaip asmenybės tobulėjimo filosofija. „Tačiau nereikia to suprasti klaidingai, – sako jis. – Tai neturi nieko bendra su religija, jogoje nėra nė vieno dievo. Darau tai tam, kad tobulėčiau kaip asmenybė“.
Joga išgydė stuburą
Joga iš tikrųjų yra puiki gydymo priemonė“, – daktarui e J.Fišui pritaria projektų ir rangos firmos „Jungtinės pajėgos“ direktorius Algirdas Kaušpėdas.
Gydomąsias jogos savybes A.Kaušpėdas patyrė savo kailiu. Nuo nuolatinio sėdėjimo biure ir važinėjimo automobiliu atsirado diskozė – keliose stuburo vietose buvo prasidėjusi diskų erozija. Ją panaikinti – stuburą „atitempti atgal“ – galima tik tempimo pratimais.
„Bandžiau gydytis vaistais, konsultavausi su stuburo specialistais, net lankiau specialų masažų kursą, – patirtimi dalijasi A.Kaušpėdas. – Niekas nepadėjo. Patekau į aklavietę. Paskui išgirdau patarimą susidomėti joga. Kreipiausi į Kauno jogos studiją. Rezultatus pajutau jau po 2 mėnesių. Nieko nuostabaus, nes praktiškai visi jogos pratimai grindžiami raumenų tempimu“.
Kauno jogos studijoje. A. Kaušpėdas lankėsi maždaug pusmetį. Paskui persikraustė į Vilnių ir jau porą metų kiekvieną rytą jogos pratimus daro savarankiškai. „Kartais šiek tiek laiko
skiriu ir vakare, – priduria jis. Tačiau nelaikau savęs dideliu jogos žinovu ar praktiku. Man ji reikalinga geram tonusui palaikyti ir sveikatai išsaugoti“.
Kasdienių architekto įpročių joga nepakoregavo. Šiek tiek pasikeitė tik mitybos įpročiai – dabar valgo lengvesnį, daugiau vegetarišką maistą. „Tačiau mėsos visiškai neatsisakiau, – šypteli jis. – Mėgstu skaniai pavalgyti“.
Pratimus reikia pasirinkti pagal savo amžių
Kadenciją baigusio Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus žmonos Almos padėjėja Janina Šarkuvienė yra išbandžiusi daugybę sporto šakų, taip pat aeorobiką ir kūno lankstumo gimnastiką („body flex“). Prieš dvejus metus atsisuko į jogą.
„Patinka, kad jogoje viską į reikia daryti lėtai, – sako J.Šarkuvienė. – Tempimo pratimus lengva atlikti, jie suderinti su kvėpavimo pratimais. Kitose sporto šakose kūnui tenka labai didelis fizinis krūvis. Tačiau man nerūpi, kaip atrodo mano kūno formos. Svarbiausia, kad būčiau sveika“.
Joga – nepakeičiamas geros sveikatos šaltinis. Pradėjusios praktikuoti jogą J.Šarkuvienės laikysena tapo tiesesnė, nebeskauda nugaros. Anksčiau turėjusi medžiagų apykaitos problemų, moteris seniai nebesiskundžia sutrikusiu virškinimu.
Pasak J.Šarkuvienės, jogos pratimai skirstomi pagal skirtingas amžiaus grupes. „Jaunimas gali sau leisti ir ant galvos stovėti ar žvakę daryti, – sako moteris. – Man to neleidžia mano amžius ir kraujospūdis“.
Tad J.Šarkuvienė renkasi paprastesnius pratimus, tokius kaip stuburo tempimo arba saulės pasveikinimą, kurie reikalingi organizmui rytą išjudinti. Tokius pratimus ji gali daryti ir savarankiškai. Todėl, 3 mėnesius pasimokiusi Šauti jogos centre, moteris jogą praktikuoja savarankiškai namuose.
Pasak J.Šarkuvienės, joga gali užsiiminėti visi norintys. Svarbiausia – netingėti. O tie, kurie nuolat lankosi klube, paprasčiausiai tingi tai daryti namuose.
Jogą perdavė Almos Adamkienės padėjėja
Ko gero, Lietuvoje plinta nauja mada: pirmųjų ponių padėjėjos kartu su pareigomis viena kitai perduoda ir potraukį į jogą. Iš Almos Adamkienės padėjėjos J.Šarkuvienės išgirdusi apie jos aistrą jogai, susidomėjo ir dabartinio Prezidento Rolando Pakso žmonos Laimos atstovė spaudai Erika Umbrasaitė.
„Na, nesu aš tokia didelė jogos aistruolė, – šios etiketės kratosi Erika. – Trejetą mėnesių viename sporto klube lankiau jogos grupę. Dabar 2 kartus per savaitę praktikuoju namuose. O juk reikėtų kasdien po valandą!“
7 metukų sūnų Jokūbą auginanti ir įtemptą darbą dirbanti E.Umbrasaitė neturi laiko kasdien daryti jogos pratimus. „Tam namuose reikia turėti ramią ir tylią vietelę, – juokiasi ji. – O aš turiu ne tik mažą vaiką mažą vaiką, bet ir šunį. Daugelį jogos pratimų darau sėdėdama ar gulėdama ant žemės. Mano taksų veislės kalytė kažkodėl baisiai išsigąsta, kai pamato mane besirangan- čią, ir pradeda loti. Be to, vis taikosi užlipti ant galvos“.
Nutaikiusi laisvą valandėlę, kai šuns nėra namuose, Erika atsideda jogai. „Tuomet nusiraminu, pamirštu darbo ir visus kitus rūpesčius, – pasakoja ji. – Esu įpratusi vis kažkur lėkti. Joga mane priverčia bent valandėlę sustoti“.
Pasak E.Umbrasaitės, joga – idealus sportas aktyviai gyvenančiam žmogui. „Kokia nors aeorobika man labai greitai nusibostų, – sako ji. – O jogos praktikoje kaskart vis kiti pratimai, kuriuos reikia daryti labai lėtai“.
Tai, kad pratimai atliekami iš lėto, visai nereiškia, kad jie mažiau veiksmingi nei įprastos sporto rūšys. Pradėjusi lankyti jogos pratybas E.Umbrasaitė pastebėjo, kad jos kūnas pasidarė kur kas lankstesnis. „Aš jau galiu padaryti tiltelį, – didžiuojasi Erika. – Pasrarąjį kartą jį dariau mokykloje“.
Motiną mėgdžioti bando ir mažasis Jokūbas. „Matydamas mane darančią jogos pratimus, sūnelis bando beždžioniauti, – šypsosi Erika. – Paklausiau, ar norėtų lankyti pratybas, jis sakė, kad nori. Ką gi, teks jį nuvesti į jogos pratybas vaikams“.
Į pratybas veda mažamečius savo vaikus
Grožio instituto „Femina Bona“ ir restorano „Pompėja“ generalinė direktorė Rasa Balčiūnienė domisi įvairiomis dvasinėmis praktikomis: meditacija, bioenergetika.
Praėjusių metų rugsėjį pirmą kartą su dviem savo sūnumis – 6 metų Mangirdu ir 8- erių Minvydu – apsilankė Kauno jogos studijoje. Trijulė čia lankosi iki šiol.
Praktikuoti jogą R.Balčiūnienė pradėjo dėl savo vaikų. „Man svarbu pratinti sūnus prie Rytų filosofijos, – tvirtina moteris. – Noriu, kad jie išmoktų susikoncentruoti, atsipalaiduoti, kad užaugę lengviau išvengtų streso.
Be to, Minvydas nelabai vikrus. Po pusmečio Kauno jogos studijoje pastebėjau, kad jis tapo daug lankstesnis. Jaunėlis Mangirdas linkęs kūprintis. Joga gerokai pakoregavo jo laikyseną. Berniukas labai judrus ir energingas, todėl jam būtina išmokti susikaupti“.
R.Balčiūnienės vaikai lanko 6-11 metų vaikų grupę. Vaikų joga šiek tiek skiriasi nuo suaugusiųjų: čia labiau akcentuojami fiziniai pratimai, šiek tiek mokoma taisyklingai kvėpuoti.
„Tai puikus būdas atverti vaikams duris į naują pasaulį, – įsitikinusi Rasa. – Vaikų grupėje meditacijų tikrai nėra“.
Rasa sūnums dažnai kartoja, kad praktikuodami jogą, jie užaugs sveiki ir stiprūs, niekuomet ne- sirgs. „Prievarta tikrai į pratybas jų nevedu, – sako ji.
– Kartais būna sunku suderinti vaikų poreikius. Pavyzdžiui, jie nori ilgiau pabūti mokykloje, pažaisti. Arba paprasčiausiai tingi daryti jo- gos pratimus. „Gerai, – sakau tuomet, – pasėdėk, pasižiūrėk, kaip daro kiti“. Stengiuosi rasti aukso viduriuką“.
Vaikų mitybos R.Balčiūnienė neriboja, neverčia tapti vegetarais. „Aišku, kiek įmanoma, stengiuosi leisti valgyti viską, ką jie nori, – sako ji. – Tik vengiu pirkti traškučius ir „Coca-Cola“.
Paaugę vaikai galės patys nuspręsti, ar jiems joga reikalinga. „Jau dabar matau, kad jie linksta į Rytų kovos menus, – tvirtina Rasa. – Joga jiems pravers, nes tam tikra prasme ji yra visų Rytų kovos menų pamatas“.
EKSTRA
Gabrielė Vasiliauskaitė
Modernus gyvenimas
Nr. 14
2003 m. balandžio 7-13 d.